Novinky / O Vánocích můžete jíst zdravě a přitom si pochutnat zpět
01. 12. 2015

O Vánocích můžete jíst zdravě a přitom si pochutnat

"Můžete si uvařit odlehčené varianty klasických receptů," říká psycholožka Iva Málková, vedoucí kurzů hubnutí a zakladatelka společnost Stop obezitě.

"Ale i tak bude hodně záležet na vás - musíte se sami hlídat, abyste ani těch lehkých jídel nesnědli více, než je zdrávo," varuje.

Pokud bojujete s nadváhou, nebo dokonce usilujete o zhubnutí, připravte se na Vánoce předem. Rozmyslete si, co si budete vařit v případě, že budete jíst něco jiného než zbytek rodiny, a včas si nakupte potřebné suroviny.

Vyplatí se dodržovat několik zásad: tučná jídla nahradit méně tučnými - platí například pro majonézu v bramborovém salátu, také kapra si můžete udělat přírodního namísto klasického smaženého obalovaného.

Zásada číslo dvě - porce si dávejte spíše menší. Pozor na cukroví a alkohol. Právě ten patří k největším zradám ve vánočním menu, protože je hodně kalorický.

Příkladem budiž ve zdejších krajích populární sladký vaječný koňak, který obsahuje spoustu cukru a tuku a také nežádoucího cholesterolu. Svou energetickou hodnotou si nijak nezadá s vepřovým masem.

Podobně zrádné jsou také míchané nápoje a hodně cukru obsahuje rovněž pivo, které však na druhou stranu může usnadnit trávení, a proto v malém množství nevadí. Když už alkohol, dejte přednost suchému bílému nebo červenému vínu.

Víte, kolik jídla musíte sníst, abyste na váze viděli kilo navíc? Zhruba třicet tisíc kilojoulů nad vaši běžnou energetickou spotřebu. Což bohužel v době Vánoc není nic neobvyklého, stačí k tomu třeba olbřímí porce salátu a pár kousků kapra pojídaných na střídačku spolu s cukrovím, zvláště pokud se člověk nehýbe.




10 rad, jak o Vánocích nepřibrat


1. Nevařte zbytečně mnoho jídla
Vánoce byly svátky hojnosti i pro naše předky, kteří jinak žili po celý rok střídmě. Zvyk vařit více jídla, než se dá sníst, se však negativně odráží na naší váze.

2. Neochutnávejte při vaření
Ač se to nezdá, při ochutnávání je možné nenápadně sníst menší porci oběda, a proto se raději spoléhejte na to, že recepty umíte najisto, případně poproste o ochutnávání někoho z rodiny.

3. Neuždibujte ve volných chvílích
Nenápadné ujídání po celý den člověka včas nevaruje, že už má dost. Snažte se mu včas předejít. Nevystavujte se pokušení tím, že rozmístíte jídlo po celém bytě.

4. Cukroví? Proč ne
Klidně si ho dopřejte, ale jen několik kousků, které si dáte na talířek a bez výčitek si je vychutnáte.

5. Pozor na alkohol
Hlídáte se v jídle, ale dopřáváte si v pití? Nemuselo by se vám to vyplatit, protože alkohol je bohatý na cukry a kalorie.

6. Nepolehávejte před televizí, naplánujte si program
Nejhorší na vzestup váhy je nicnedělání svádějící k polehávání před televizí s talířkem jídla. Raději si předem naplánujte, jak dny volna prožijete a co všechno podniknete.

7. Nakupte hodně ovoce
Zásobte se dopředu ovocem, dopřejte si třeba méně obvyklé druhy, jako například mango, litchi nebo kaki a těmi zahánějte chuť na jídlo, zejména na sladkosti.

8. Zapomeňte na zbytečné výčitky
Nemá smysl si kazit náladu tím, když se najíte víc, než jste původně plánovali. Jeden mírný prohřešek se na vaší váze neprojeví, jen si musíte dát pozor, abyste se nerozjedli, protože pak by byl návrat k původním stravovacím návykům o to obtížnější.

9. Nebojte se odmítnout
Klidně na návštěvě odmítněte nabízené jídlo a pití. Pokud nechcete přímo říci, že hubnete, vymluvte se třeba na zdravotní potíže, které vás nutí dodržovat dietní omezení. A už vůbec nedojídejte jídlo třeba po dětech.

10. Hýbejte se
I o Vánocích byste se měli hýbat. Není nutné hned jezdit na hory, ale své udělá i svižná procházka trvající hodinu nebo dvě. Ještě vydatnější je bruslení nebo plavání.





Autoři: MF DNES , wall
Zdroj: http://ona.idnes.cz/o-vanocich-muzete-jist-zdrave-a-pritom-si-pochutnat-fh2-/zdravi.aspx?c=A051220_205632_hubnuti_ad