Novinky / Bez hladovění zpět
31. 01. 2018

Bez hladovění

Jídelníček

Zdravé hubnutí nikdy nezahrnuje hladovění ani jednostrannou stravu. Pocit hladu je nežádoucí, protože zpomaluje metabolismus. Pestrost stravy pak zajišťuje dostatek minerálů, vitamínů a živin potřebných pro správný běh látkové výměny a organismu obecně. Nesprávně živený organismus totiž může tloustnout a trpět stejně jako ten přecpávaný.

Správně bychom tedy měli jíst alespoň 5x až 6x denně, ale samozřejmě menší porce. Rozestupy mezi jídly by pak neměly být delší než cca 2 – 4 hodiny. Pro mnoho lidí, kteří mají málo času, to může být obtížné, ale řešením není zaskočit si v pravý čas do fast-foodu. V době, kdy máte čas, si jednoduše zvykněte připravovat si svačiny.
Jak už bylo řečeno, jídlo musí být pestré. Důležitý je vysoký příjem vlákniny a zeleniny. Ovoce si dávejte pouze s mírou, ideální doba je ráno nebo po tvrdém cvičení.
Důležité je také správné rozložení hlavních živin. Bílkoviny, tuky a sacharidy by měly být zastoupeny v poměru cca 30-35 : 15-20 : 45-50. Tento poměr je určen pro redukční diety. Pro člověka, který netrpí problémy s váhou, je doporučován poměr trochu odlišný. Větší podíl mají tuky a sacharidy a menší podíl bílkoviny.

Bílkoviny

Bílkoviny jsou nicméně v dietě velmi důležité. Pomáhají udržovat svalovou hmotu (která podporuje hubnutí). Jejich vstřebávání stojí tělo nejvíce energie a mají nejvyšší sytivost. Většinu bílkovin by měl člověk přijmout v odpoledních a večerních hodinách. Mezi vhodné bílkovinné potraviny patří:
• Nízkotučné sýry, tvarohové sýry, Cottage, olomoucké tvarůžky, nízkotučné mléčné výrobky, libová masa (zejména drůbež, zvěřina, telecí, jehněčí,…), ryby, vejce, luštěniny apod.

Tuky

Tuky jsou v dnešní době neprávem odsuzovaná živina, protože stejně jako bílkoviny a sacharidy jsou nezbytné pro přežití, chrání naše orgány, umožňují vstřebání mnohých látek, účastní se termoregulace a mají četné další úkoly. Podstatné je však, aby jich bylo správné množství a ze správných zdrojů. Důležité jsou zejména tuky obsahující nenasycené mastné kyseliny omega3 a omega6, ty jsou nezbytné nejen pro zdraví nervové soustavy. Mezi vhodné zdroje patří:
• Ořechy, mořské ryby (losos, tuňák, sardinky, makrela,…), za studena lisované řepkové a olivové oleje a podobně

Sacharidy

Sacharidy představují zásadní pohonnou látku (přestože v případě potřeby může člověk čerpat energii také z tuků a bílkovin, tento proces je však podstatně složitější). Řeč je však zejména o sacharidech složených – konkrétně o škrobech. Ty najdeme ponejvíce v bramborách, těstovinách, obilovinách či rýži. Tyto jídla jsou však sacharidy nadupané, a proto si při dietě musíme zvyknout jejich příjem výrazně omezit. Zvykejte si na mnohem menší porce těchto „příloh“, než na jaké je zvyklý průměrný Čech.
Těstoviny a pečivo volte celozrnné a žitné. Z ostatních obilovin dejte přednost například ovesným vločkám před čímkoli z pšeničné mouky.

Důležitá je kvalita potravin i tepelná úprava
Kromě toho, že vaše strava by měla být pestrá, je také důležité, aby byla z čerstvých a kvalitních surovin. Proto se zkuste oprostit od různých polotovarů, konzerv, sáčků, pytlíků, krabic, instantních výrobků, masných výrobků a podobně a kupujte čerstvé maso, ryby, vejce, mléčné výrobky, spoustu zeleniny, něco ovoce, vhodné obilné výrobky, luštěniny atd.

(Zdroj: www.bezhladoveni.cz)